Stowarzyszenie 'Miasta w Internecie'

english
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
start aktualności Badanie informacji publicznych

Badanie informacji publicznych

flaga Unii EuropejskiejStowarzyszenie „Miasta w Internecie” przeprowadzi badanie rynku ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego w Polsce w ramach zlecenia Komisji - Informacja Sektora Publicznego: identyfikacja potencjalnych umów na wyłączność (PSI: Identification of potential Exclusive Agreements).

W ramach prac badawczych badania eksperci Stowarzyszenia dokonają analizy co najmniej 75 podmiotów sektora publicznego oraz co najmniej 150 podmiotów wykorzystujących (lub mogących potencjalnie wykorzystywać) informacje sektora publicznego. Odpowiadając na oczekiwania Komisji Europejskiej, badaniem objęte zostaną w głównej mierze podmioty sektora publicznego, szczebla centralnego oraz regionalnego.

Zagadnienie powtórnego wykorzystania informacji sektora publicznego ma obecnie bardzo duże znaczenie, choćby ze względu na wartość tego rynku. W Komunikacie Komisji Wspólnot Europejskich do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z 7 maja 2009 roku zwrócono uwagę na potencjał związany z ponownym wykorzystywaniem informacji sektora publicznego w dobie cyfryzacji. Wartość unijnego rynku ISP ocenia się na 27 miliardów EUR , czyli czterokrotność wartości unijnego rynku usług roamingowych w telefonii ruchomej .

Uwarunkowania prawa unijnego powodują, iż umowy na wyłączność nie są w zasadzie dozwolone, chociaż mogą być stosowane w ściśle określonych sytuacjach, gdy tego świadczenie usług leży w interesie publicznym. Jednak nawet w takich wypadkach umowy na wyłączność powinny podlegać okresowym analizom. Przeglądów takich umów należy dokonywać nie rzadziej niż co trzy lata. Szczegóły w tym zakresie określa Dyrektywa 2003/98/EC z 17 listopada 2003 roku o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego.

- Badanie rozpocznie się od zidentyfikowania i analizy dziedzin, w ramach których powstają i są przechowywane przez podmioty sektora publicznego informacje, które mogą być ponownie wykorzystane. Bazując na przeprowadzonej, szczegółowej analizie zidentyfikowanych obszarów eksperci Stowarzyszenia przygotują listę dziedzin o priorytetowym znaczeniu – mówi Anna Siemek - Filuś, dyrektor ds. innowacji i rozwoju SMWI.

Analiza istniejących umów na wyłączność oraz przypadków, w których istnienie takich umów jest podejrzewane, będzie stanowiła istotny element raportu końcowego (jednego z trzech raportów) z badania. Informacje zawarte w tym raporcie będą stanowiły dla Komisji podstawę do żądania dodatkowych wyjaśnień od podmiotów, w przypadku, których stwierdzone zostanie lub będzie podejrzewane istnienie umów niezgodnych z zapisami Dyrektywy.

 

 

Projekty

  • Projekty SMWI
  • Projekty SMWI
  • Projekty SMWI
  • Projekty SMWI
  • Projekty SMWI
  • Projekty SMWI

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

wydarzenia

24.05.2012 | Kielce
szkolenie SPINeR
Technologie teleinformatyczne wykorzystywane w transporcie
30.05.2012 | Gdańsk
konferencja 16kmwi
16 Konferencja "Miasta w Internecie"
05.06.2012 | Kielce
szkolenie SPINeR
Zastosowanie narzędzi informatycznych w zarządzaniu administracją

16 Konferencja „Miasta w Internecie”

Gdańsk 30 maja - 1 czerwca 2012 r.
Polska Filharmonia Bałtycka

program

zgłoś się!

rozpoczęcie konferencji za 12 dni

Polska Cyfrowa Równych Szans

Akcja społeczna na rzecz edukacji cyfrowej dorosłych (więcej...)

włąćz się!
1893

Ambasadorowie Kampanii:

Michał KleiberWłodzimierz CimoszewiczDanuta HübnerJerzy Koźmiński Zostań Latarnikiem Polski Cyfrowej

Dołącz do nas na FACEBOOKU