Stowarzyszenie 'Miasta w Internecie'

englishBIP
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
start aktualności Zostań Latarnikiem. Włącz sie!

Zostań Latarnikiem. Włącz sie!

Latarnik PCRSW ramacg POLSKI CYFROWEJ RÓWNYCH SZANS budujemy społeczność lokalnych liderów edukacji cyfrowej - "Latarników PCRS", którzy chcą pomóc innym wejść w cyfrowy świat. Czekamy na ludzi z pasją. Włączcie się! – Oni mają kluczowe znaczenie dla naszej akcji. Przyjęliśmy tę metaforę, ponieważ wierzymy, że tak, jak każdy żeglarz powinien umieć korzystać z sygnałów wysyłanych przez latarników w latarniach morskich, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych – powiedział Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

 

Musimy działać inaczej…

Aby przekonać ludzi, że warto korzystać z komputera i internetu potrzebne są nowe metody i sposoby rozmowy z nimi. Sformalizowane szkolenia, często obarczone wymaganiami podpisywania i poświadczania dziesiątek różnych formularzy i oświadczeń nie sprawdzają się. Szczególnie, jeśli mówimy o terenach wiejskich. Latarnicy w założeniach pomysłodawców PCRS - mają przełamać tę niemoc i pomóc tym, którzy nie dostrzegają możliwości pozytywnego wpływu cyfrowego otoczenia na poprawę jakości ich życia i sytuacji w pracy. Zadaniem Latarników będzie dotarcie do swoich współmieszkańców z informacjami o korzyściach płynących z korzystania Internetu. Mają mówić o łatwej i taniej komunikacji z bliskimi, o atrakcyjnych zakupach online, o korzystaniu z e-usług dostępnych w sieci, czy o możliwościach uczenia się i gromadzenia wiedzy o świecie dzięki dotarciu do odpowiednich treści Internetu. Jako osobom darzonym zaufaniem, znającym potrzeby i  uwarunkowania gminy, osiedla czy dzielnicy będzie im łatwiej dotrzeć z wiarygodnym przekazem do ludzi, którym chcą pomagać.

… ale jak to zrobić?

Latarnik PCRS będzie odpowiedzialny za realizację działań programu PCRS w swoim środowisku lokalnym: gminie, dzielnicy, osiedlu lub wsi. Jego aktywności obejmować będą organizację spotkań promocyjnych i motywujących do korzystania z Internetu, szkoleń i innych, dobranych pod kątem uwarunkowań lokalnych form podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych. Spotkania realizowane będą z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do Internetu – w bibliotekach, remizach OSP, telecentrach. W ramach PCRS powstaną narzędzia edukacyjne oraz materiały szkoleniowe i informacyjne, które będą do dyspozycji Latarników. Będą oni także wspierani przez ekspertów m.in. poprzez ogólnopolski portal internetowy.

Liczymy na Was, włączcie się!

Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” poszukuje kandydatów na Latarników w całym kraju. - Chcemy zbudować grupę 3000 aktywnych liderów, działających lokalnie, lecz połączonych wspólna pasją. Nie szukamy informatyków, bo też nie zamierzamy wprowadzać dorosłych Polaków w szczegółowe arkana informatyki. Poszukujemy ludzi, którzy będą umieć i chcieć pomóc innym w pokonaniu ich nieufności, obaw i barier psychicznych w zapoznaniu się praktycznymi korzyściami z poruszania się po cyfrowym świecie – powiedział Krzysztof Głomb.

W Internecie umieszczona została ankieta, która ma pomóc znaleźć odpowiednie osoby. Zachęcamy do jej wypełnienia! Decyzje możesz podjąć w każdej chwili. Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest późno.  

Już w pierwszych 10 minutach po opublikowaniu informacji na FB zgłosiło się 7 osób. Z niewielkich miejscowości w województwie zachodniopomorskim, łódzkim, małopolskim, podlaskim, śląskim i dolnośląskim.  – Chcę pomóc innym. Włączam się – napisał Adam Kamecki-Lach z Dziadkowic, woj. podlaskie. - Społeczna pomoc sąsiadom to przecież piękna idea. Dwa lata temu również mi groziło wykluczenie cyfrowe, nie było mnie stać na stałe łącze. Na szczęście lokalny operator kablowy obniżył cenę do akceptowalnej. Ale ile ludzi w moim sąsiedztwie nie zdaje sobie sprawy z korzyści płynących z umiejętności korzystania z internetu i komputera.  Będzie co robić ..... - powiedział Piotr Sadrakula z Łodzi.

Wszystkich zainteresowanych wprowadzaniem dorosłych Polek i Polaków w cyfrowy świat zapraszamy do dołączenia do listy poprzez wypełnienie ankiety. A także do aktywności na stronie FB. Wszelkie pytania na temat latarników prosimy kierować na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

Centrum Edukacji

kim jesteśmy
współpraca z samorządami
badania i rozwój
edukacja cyfrowa
szkolenia
 
 

projekty

Cyfrowobezpieczni

Integra

wydarzenia

03.10.2016 | Tarnów
spotkanie
Tarnowski Tydzień Seniora
12.10.2016 | Warszawa
konferencja
Nowe perspektywy dialogu
08.11.2016 | Warszawa
konferencja
BEZPIECZNIE INTER@AKTYWNI

Cykl 12 programów emitowany na antenie TVP1 poświęconych pracy Latarników Polski Cyfrowej oraz zaletom korzystania z internetu

serial LATARNICY.PL


Serial edukacyjny "Latarnicy.pl - Zaradni w sieci", wyprodukowanego w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans w Tarnowie

serial Latarnicy.pl - Zaradni w sieci

aktualności


29 września 2016r.
23 września 2016r.
07 września 2016r.

Dołącz do nas na FACEBOOKU