14-15 marca 2018r. w Tarnowie na ogólnopolskim spotkaniu - KONGRESIE KOMPETENCJI CYFROWYCH - zbiorą się eksperci i praktycy edukacji cyfrowej w Polsce, w znacznej mierze skupieni w Sieci Edukacji Cyfrowej KOMET@, zainicjowanej przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie".
- Kompetencje cyfrowe stały się obowiązkowym instrumentarium cywilizacyjnym współczesności, a ich rola będzie rosła. Tymczasem Polska cierpi na chroniczny deficyt tych kompetencji, także w środowiskach zawodowych decydujących o przyszłości kraju, np. nauczycieli, pracowników administracji, decydentów politycznych. Kongres będzie wyrazistą próbą pokazania, że nie jesteśmy skazani na taki stan rzeczy, który źle rokuje polskim planom modernizacyjnym i rozwojowym - akcentuje Krzysztof Głomb, pomysłodawca sieci KOMET@
Kongres Kompetencji Cyfrowych będzie pierwszym spotkaniem społeczności zawodowej edukacji cyfrowej w Polsce, otwartym dla szerokiego grona badaczy, edukatorów, metodyków, realizatorów projektów i promotorów tej tematyki z całego kraju. W takim gronie podjęta zostanie próba diagnostycznego podsumowania stanu obecnego edukacji cyfrowej w Polsce i wytypowania „gorących” problemów, jakie winny być rozwiązywane przez różnorodne podmioty: rząd, samorządy, uczelnie wyższe, instytucje systemu edukacji, organizacje pozarządowe oraz last but notleast liderów transformacji cyfrowej w Polsce.
Merytorycznym wyzwaniem Kongresu jest wypracowanie wniosków z dotychczasowych dyskusji, postulatów i propozycji, które w ciągu kilku miesięcy po spotkaniu staną się punktem wyjścia do opracowania kierunkowych rekomendacji oraz white paper sieci KOMET@ (proponujemy jego przygotowanie w połowie roku 2018). Dokonany zostanie także przegląd badań z interesującej nas tematyki, jakie przeprowadzono w ciągu ostatnich 2 lat w różnych ośrodkach naukowych. Zaplanowano także dyskusję nad celami, zadaniami i przyszłością sieci KOMET@. Propozycje w niej zgłoszone przekujemy następnie w jej „mapę drogową”.
Miejscem Kongresu będzie Centrum Sztuki Mościce, położone w zachodniej części miasta Tarnowa, opodal Zakładów Azotowych, których twórcą był przed ponad 90 laty prezydent Ignacy Mościcki. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.