KMWI
CYFROWA
TRANSFORMACJA
SAMORZĄDÓW -
generator rozwoju, źródło oszczędności, technologiczne przesilenie
czasów pandemii COVID-19
19 LISTOPADA 2020 r. ONLINE
Przełom w cyfryzacji samorządów
Głównym przesłaniem zrealizowanej 19 listopada w modelu online 24. edycji Konferencji „Miasta w Internecie” stało się przekonanie o potrzebie pilnego przełomu w cyfryzacji samorządów i społeczności lokalnych. Jego warunkiem sine qua non jest dokonanie nowego otwarcia we współpracy Rządu RP i samorządu terytorialnego.
Konferencja odbyła się za pośrednictwem platformy wideokonferencyjnej ClickMeeting.com.
Samorządy
w cyfrowym świecie:
w poszukiwaniu sensu
Ponad 4,3 mld złotych funduszy unijnych przeznaczą w latach 2014-2022 na projekty cyfryzacyjne polskie samorządy, inwestując głównie w systemy elektronicznej administracji oraz rozwiązania smart cities. To ogromna kwota. Powstają zatem oczywiste pytania: czy inwestycje te zmieniają obraz Polski gminnej, powiatowej, wojewódzkiej? Czy realnie wpływają na jej rozwój? Czy dają impuls do rzeczywistej modernizacji miast?
Na te pytania spróbują odpowiedzieć prelegenci i paneliści 23 Konferencji „Miasta w Internecie”, która 26-27 czerwca br. zawita do Warszawy. Problematyka tegorocznego spotkania samorządowych decydentów, menedżerów rozwoju cyfrowego i informatyków koncentrować się będzie wokół najważniejszych wyzwań i problemów tych środowisk zawodowych: potencjalnej centralizacji cyfrowych usług publicznych, współpracy samorządów z planowaną „chmurą rządową”, zagrożeń bezpieczeństwa systemów IT w urzędach, a także deficytu profesjonalnych kadr informatycznych.

Samorząd – rząd: bez współpracy
nie ułożymy puzzli cyfrowej Polski
Sprawna realizacja strategii cyfryzacyjnych w Polsce zależeć będzie od poprawy komunikacji i uruchomienia realnej współpracy pomiędzy stroną rządową a samorządami. Spełnienie tego warunku jest kluczowe dla skuteczności procesu udostępniania e-usług publicznych – to podstawowy wniosek z debat 22. Konferencji „Miasta w Internecie”. Czasu do stracenia nie ma, a decyzje podjęte w ciągu najbliższych kilkudziesięciu miesięcy przesądzą o powodzeniu przyszłych działań lub je znacznie utrudnią...
Archiwum KMWI
Kiedy organizowano ją po raz pierwszy w 1997 roku była pierwszą tego typu konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej, gromadzącą głównie samorządowców.
Dziś gości co roku ok. 350 przedstawicieli wszystkich sektorów: publicznego, prywatnego i
naukowo-badawczego na debatach o codzienności i przyszłości cyfrowego rozwoju Polski.